ایده, نوآوری, کارآفرینی

پلتفرم پارکینگ

پارکینگی برای همه

چند سال پیش روزهایی بود که از نزدیک های میدان ولیعصر به محل کارم  می رفتم. اکثر اوقات به دنبال جای پارک، کل یوسف آباد را چرخ می زدم و بعضی از روزها تا نیم ساعت این بساط ادامه داشت. نیم ساعت تلف شدن وقت، بنزین، اعصاب و…

بعضی از صیح ها ماشین هایی را میدیدم که از پارکینگ خانه ی خود به بیرون زده و پس از اون همه گشتن برای پسدا کردن جای پارک آن پارکینک خالی چون نگینی درخشان می درخشید. ایده ای در ذهنم جرقه زد، ایده ای که از پس مشکل عدم وجود جای پارک به وجو آمد. این ایده به این شکل است.

قبل از شرح ایده، بهتر است متن مختصر زیر درباره ی کسب و کار ها و استراتژی های پلتفرم بخوانید.

فکر می کنم در دهه  اخیر موفق ترین کسب و کار ها، کسب و کارهای پلتفرم هستند. کسب و کار های پلتفرم به دو معنی به کار می رود معنی اول کسب و کارهایی که محصولات گوناگونی دارند که در یک پلتفرم مشترک تولید می کنند مثلا برخی از گوشی های همراه سامسونگ که مغز کار تقریبا یکی هست و فقط در ظاهر و برخی از امکانات آن تغییر می کنند، یا محصولات ایران خودرو که یک طراحی اولیه دارد و فقط در ظاهر آن تغییراتی ایجاد میشود یه عنوان مثال پژو 206 از تیپ 1 بگیر تا تیپ 6 و پژو 207 و 207 اتوماتیک . ما با این تعریف از پلتفرم که معمولا برای محصولات به کار میرود  کاری نداریم. آنچه مد نظر ماست کسب و کارهایی هستند که فضایی ایجاد می کنند که سایر کسب و کار ها، که معمولا در یک حوزه هستند بتوانند محصولات و خدمات خود را بر روی آن عرضه کنند.

ایر بی ان بی (airnbnb) از آن دسته کسب و کارهایی هست که من به شخصه بسیار دوست دارم و توانسته پلتفرم را به تمام معنا پیاده سازی کنه که همه ی طرفین کسب و کار از پیوستن به این پلتفرم خوشحالند و توانسته بسیاری از هتل ها را به زانو درآورد. این کسب و کار توانسته از ظرفیت های اضافی خانه ها استفاده نماید به این شکل که اگر کسی خانه یا اتاقی در خانه دارد که بلا استفاده مانده می تواند بر روی این پلتفرم قرار دهد و افراد (اکثرا مسافران) می توانند این خانه ها یا اتاق ها را اجاره کنند. افراد می توانند با هزینه ی بسیار کمتر از هتل، این مکان ها اجاره کنند.

ایر بی ان بی
مدل درآمدی airbnb

نمونه هایی از کسب و کار پلتفرم: آپارات، اسنپ، اپل استور، کارتوگو، کاروانرو، مامان پز ، اسنپ فود و بسیاری از کسب و کارهای موفق دیگر
از مهمترین عوامل موفقیت پلتفرم می توان این عوامل را نام برد:

1)سهولت ارتباط (Conecction):  افرادی که می خواهند اقامتگاه خود را در این پلتفرم airbnb قرار دهند می بایست مجموعه اطلاعاتی را در چارچوبی یکسان وارد نمایند به همین منوال افرادی که قصد اجاره ی مکانی را دارند به راحتی  می توانند مکان مورد نظر خور را رزرو کرده و در صفحه ی آن فرد می توان از همه ی امکانات اقامتگاه مورد نظر اطلاعات کسب نمود.

2) ایجاد کشش و علاقه برای عرضه کنندگان و استفاده کنندگان (garavity): خیلی از ما اولین بار اسنپ را برای سفر رایگان اولیه اش نصب کرده ایم و یا اسنپ را به دیگران پیشنهاد دادیم تا بتوانیم از جایزه ی معرفی به دیگران آن استفاده کنیم. اسنپ برای رانندگانی که در ماه از مبلغی بیشتر درآمد داشته باشند جوایزی را در نظر می گیرد همه این جوایز سبب شده که اسنپ هم برای عرضه کننده و هم برای مصرف کننده کشش ایجاد کند. ایر بی ان بی هم برای افرادی که اولین بار از آن استفاده می کنند حدودا 40 دلار هدیه می دهد.

3)خلق مشترک (co-creation): ایر بی ان بی با کمک مشتری های خود توانسته به اینجا برسد، زیرا در صورت عدم وجود افرادی که اقامتگاه خود را در پلتفرمشان قرار بدهند، دبگر هیچ ارزشی ایجاد نمی کرد، به همین جهت ایر بی اند بی با کمک میزبانان (اجاره دهندگان) توانسته  برای مشتریان خود خلق ارزش کند . هم میزبانان که خانه های خود را اجاره میدهند و هم ایر بی اند بی که مکانی برای عرضه و به نمایش گذاشتن اقامت گاه ها هستند  در  ارزش ایجاد شده شریک می شوند.


این ایده به این شکل است: معمولا افرادی که با خودروی شخصی به محل کارشان می روند، پارکینگ منزلشان در ساعاتی از روز خالی می ماند، اگر پلتفرمی وجود داشته باشد که افراد بتوانند زمان هایی که پارکینگشان خالی است و ماشین در آن وجود ندارد  را در پلتفرم وارد نمایند بعلاوه ی هزینه ی ساعتی یا روزانه ی اجاره پارکینگ ، افرادی که محل کارشان در آن حوالی پارکینگ های خالی  هست می توانند با ورود به  اپلیکیشن یا سایت این پلتفرم می توانند محل پارکینگ خود را از یک روز قبل یا در همان لحظه رزرو نمایند. برای هماهنگی های مربوط به امنیت و باز و بسته کردن درب پارکینگ  با توجه به آنکه بیش تر آپارتمان ها، سرایدار دارند، می توانند از سرایدار خانه هایی که پارکینگ خود را اجاره می دهند،  کمک بگیرند. برای گسترش این پلتفرم می توانند با پارکینگ های عمومی هم وارد مذاکره شد.

این متن با کمک گرفتن از متمم تنظیم شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *