بداهه نویسی, لحظه نگار, متفرقه

اخلاق در تصمیم گیری

کدام اخلاقی تر است

مادر بزرگم از بیمارستان مرخص شده بود و من مامور انتقال ایشان به خانه بودم. در هنگام بازگشت در حال پیچیدن به سمت پارکینگ خانه بودم که موتور سواری هم می خواست از سمت راست من حرکت کند یا سبقت بگیرد، با پیچیدن من به سمت راست تعادل خود را از دست داد و به ماشینی که در سمت راست خیابان پارک بود کشیده شد و خط نه چندان عمیقی روی ام وی ام انداخت. هیچ کداممان تقصیر را بر گردن نگرفتیم، از همین روی به پلیس زنگ زدیم و درحالیکه منتظر پلیس بودیم فرد موتور سوار تقصیر را برگردن گرفت. از آنجایی که به من آسیبی وارد نشده بود.از لحاظ حقوقی مسئولیتی برگردن من نبود ولی به موتور سوار گفتم که نامه ای برای فرد خسارت دیده شده بنویسد که تلفن خود را هم بگذارد. ایشان هم نامه با مضمون جبران خسارت نوشت و  نامه را روی ماشین گذاشت و رفت.
پسر عمم هم در این صحنه حضور داشت وقتی رفته بود ماشین را در انتهای خیابان پارک کند، فرد موتورسوار  را می دید که کشیک میدهد و چند بار دیگری هم در هنگام یافتن جای پارک به صورت کاملا تصادفی ایشان را دیده بود ولی به روی خود نیاورده بود.پسر عمه به من گفت که فکر کنم پشیمون شده از نامه ای که نوشته، به همین جهت من هم از نامه عکسی گرفتم. پس از مدتی رفتم به ایوان خانه که ببینم نامه هست یا خیر، در همان لحظه با صحنه برداشتن نامه توسط موتور سوار مواجه شدم.

با خودم خیلی کلنجار میرفتم که باید چه کار کنم، به خودم می گفتم به من چه ربطی داره، الان خسارت دیده شده و خسارت زننده دو نفر دیگر هستن و گاهی هم خودم را جای راننده ی ام وی ام می کذاشتم که اگر ماشین من بود و با این صحنه روبرو میشدم چه میشد و دوباره با خودم می گفتم که این موتور سوار پیک یک رستوران بود و واقعا شاید دادن این هزینه برایش مشکل باشد و دوباره به فکر راننده ی خسارت دیده شده میافتادم.

آخر تصمیم گرفتم نامه ای به راننده ی MVM بنویسم و شرح واقعه بدهم و در انتهای نامه هم در مورد فرد خاطی توضیحاتی دادم که ایشان کارگر رستوران است و شاید برایش مقدور نبوده که این هزینه را پرداخت کند، شاید گذشتن از ایشان پسندیده تر باشد همچینین شماره تلفن موتوری و آیدی تلگرام خودم.

اخلاق در تصمیم گیری بحث بسیار پیچیده و سختی است که گاهی برای این نوع تصمیم گیری می بایست به درون خود رجوع کنیم که پس از تصمیم گیری حس خوبی داریم یا نه .مثال کلاسیک در حوزه اخلاق در تصمیم گیری وجود دارد که فرض کنید شما سوزن بان هستید و این سوزن بان همیشه یه کودکان می دهد که روی ریل سمت راست هیچ گاه بازی نکنند. قطاری در حال رد شدن است می بیند که 8 تا کودک روی ریل راست دارند بازی می کنند و یک کودک روی ریل چپ بازی می کند حالا سوزن بان باید تصمیم بگیرید که کدام ریل را برای ادامه ی مسیر قطار انتخاب کند. اگر سمت چپ را انتخاب کند تنها فردی که بهش گوش داده میمیرد، اگر سمت راستی را انتخاب کند 8 خانواده عزادار می شوند… (گوش دادن به این فایل صوتی خالی از لطف نیست)

الان که به خودم رجوع می کنم از این تصمیم خیلی خوشحالم به ویژه زمانی که پیغام تشکر خانم خسارت دیده شده را روی تلگرامم خواندم.

1 دیدگاه در “اخلاق در تصمیم گیری

  1. سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی
    سپاسگزارم
    ما در زمینه درب های ضد سرقت و ضد حریق فعالیت می کنیم.خوشحال میشوم
    از وبسایت ما دیدن کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *